Сторінка Озаринецького містечка

"Щоб  Ваші бажання були в захоплені від Ваших можливостей!"
КАРТА САЙТА
                                                                           Озаринецькі євреї.
   В другій половині ХVIII століття, згідно даних Ю.Сецинського : євреїв 372 чоловіків і 381 жінок. Всього-753.
Майже всі ремесла села Озаринці були зосередженні в руках місцевих євреїв.
Єврейська сінагога була збудованна в XVIII столітті - двоповерхова будівля прямокутньої форми з остатками чотирьох кам'яних колон на центральному(західному) вході. Розповідають, що в ній молилися багаті євреї, а в одноповерховій, яку повністю зруйнували у 1997 році - бідні.
  В 1922р. діти озаринецького містечка стали школярами першої відкритої в селі єврейскої світської школи. Вона була самостійним шкільним закладом і в той же час, як філіал Озаринецької семилітньої, а потім середньої школи. Після четвертого класу єврейської школи попадали в п'ятий клас української школи.
  Так як після 1934р. по Україні було закрито єврейські технікуми, вузи і т.д., батьки, думаючи про майбутнє своїх дітей, самі стали віддавати їх в перші класи російських та українських шкіл.
  Єврейська школа в Озаринцях  була останньою на Україні і проіснувала по серпень 1945р. Її завідуючим і учителем був Хандрос Наум Борисович. Після чого його визвали в облно і вічливо пояснили, що для однієї школи неможливо випускати підручники і т.д....
    В роки окупації в Озаринцях було єврейське гетто. 19 і 26 липня 1941р. Містечко буде пам'ятати все життя. Ці дві криваві суботи, першу з яких устроїли німці, а другу - румуни. Людей не розстрілювали. Їх різали, виколювали очі, серед білого дня, на базарнім майдані, в центрі містечка.
   28 серпня 1941 року в Озаринецькій сінагозі були закатовані і спалені заживо 86 євреїв.
  А зимою 1942р. в озаринецькому гетто голод, крім місцевих в'язнів-євреїв були сотні із Бесарабії, Буковини. Від епідемії сипного тифу померло дуже багато людей.
  17 березня 1944р. відступаючі німці вбили ще декілька в'язнів гетто.
   В жовтні 1994 року в Озаринцях було відкрито
памятник євреям - жертвам фашистського геноциду. Окремим жителям було вручено посвідчення "Праведник світу" - БурикГ.В. та Мельнику Г.С., оскільки їх батьки найбільше переховували євреїв під час румунсько-німецької окупації Озаринець. У 1999р. на православному кладовищі на могилі Бурик Христини єврейська громада встановила дерев'яний хрест, як праведнику світу, жінці, яка врятувала цілі єврейські сім'ї від знищення.
  Поруч(через яр) з старим православним цвинтаром, розташоване
єврейське кладовище. Його кам'яні різьбленні надгробні плити я думаю ще будуть довго цікавити істориків іудаїзму.
   На даний час в Озаринцях сінагога в такому вигляді, як
на фото. А жаль...
30-і роки
2004 рiк
Зажурилась Синагога
                                                       Петро Гнатик
Зажурилась Синагога,
Стіни гірко плачуть.
Всі подалися до Бога,
А її не бачуть.
Залишили її бідну,
В гіркій сиротині...
Доживати своє життя,
У чужій родині.
Де - коли, таке буває,
Рідня покидає.
Щож робити сиротині,
Свій вік, доживає.
2007рiк
Автор фото: Гнатик Є.О.
літо 2007р.
Шановні вебмастера, будь ласка, при використанні матеріалів з сайту на інших інтернет-ресурсах заслання на сайт обов'язкове.
Яндекс.Метрика